آنچه باید والدین قبل از مراجعه کودکشان به دندانپزشکی بدانند

آنچه باید والدین قبل از مراجعه کودکشان به دندانپزشکی بدانند

پدر و مادر عزیز:

رعایت نکات زیر کمک می کند کودکتان راحت تر و با آرامش بیشتری در جلسات درمان دندانپزشکی حاضر شود:

۱- جهت اولین مراجعه به دندانپزشک منتظر ایجاد درد در دندانهای کودکتان نباشید.

۲-  پاسخ سوالات و نگرانی های کودک راجع به دندانپزشکی را به دندانپزشک موکول کنید.به وی دروغ نگویید و بادادن جواب هایی که خودتان هم از آنها اطمینان ندارید، او را دچار تشویش بیشتر نکنید. دندانپزشک کودکان بخوبی می داند چگونه با بکاربردن کلماتی مناسب و درسطح درک کودک به این سوالات پاسخ دهد و نگرانی های کودک را برطرف کند.

۳- هیچگاه کودک را به عنوان تنبیه و یا با تهدید به دندانپزشکی نیاورید.

۴- قبل از رفتن به دندانپزشکی به کودک قول جایزه یا هرچیز خوب دیگری ندهید.زیرا باعث شکل گرفتن این ذهنیت در کودک می شود که قرار است او را جای بدی ببریم، چراکه کودک میداند برای رفتن به یک جای خوب مثل پارک جایزه داده نمی شود. اگر درنظر دارید به کودک جایزه بدهید بهتر است این اقدام در صورت همکاری قابل قبول او جهت انجام درمان، بعد ازپایان کار و بدون اطلاع قبلی صورت گیرد.

۵- به هیچ عنوان درحضور کودک راجع به خاطرات و تجربیات بد خود از دندانپزشکی صحبت نکنید.برعکس بهتر است با دادن پیام های  مثبت راجع به دندانپزشکی، کودک را به لحاظ روانی آماده رفتن به نزد دندانپزشک کنید.

۶- بهتر است قبل از رفتن به دندانپزشکی، کودک استراحت کرده و سرحال باشد.

خستگی و بی حوصلگی کودک، معمولا منجر به عدم همکاری کودک با دندانپزشک یا به خواب رفتن او روی صندلی دندانپزشکی می شود و انجام یک درمان خوب و باکیفیت توسط دندانپزشک را دشوار می کند.

۷- ازبکاربردن کلماتی چون “آمپول”، “سوزن”، “مته” و “خون” که در کودک ترس و اضطراب ایجاد می کند،  خودداری کنید.

۸- قبل از آشناشدن کودک با محیط پراسترس دندانپزشکی، برای شروع درمان کودکتان عجله نکنید.

جهت ایجاد آمادگی ذهنی و روانی در کودک جهت انجام درمان، لازم است کودک بتدریج و باملایمت با دندانپزشکی آشنا شود. به همین خاطر بهتر است بعد از معاینه اولیه، درمان کودک با کارهای ساده ای چون برساژ/ فلورایدتراپی (تمیزکردن دندانهای کودک با مسواک برقی و زدن ژل فلوراید برروی دندانها) و فیشورسیلانت (شیارپوش) شروع شود و وقتی اعتماد کودک جلب شد و یادگرفت در محیط دندانپزشکی چگونه باید رفتار کند، کارهای پیچیده تری چون درمان پالپ(عصب کشی) و روکش دندانها انجام شود.

۹- نگران انجام تزریق بی حسی دندان کودکتان نباشید. حین تزریق با کودک صحبت نکنید و کاملا طبیعی رفتار کنید.

هرچند تزریق بی حسی، شایع ترین عامل ترس کودک از دندانپزشکی است، دندانپزشک و کارکنان دندانپزشکی از روش های کاهش ناراحتی و درد کودک حین تزریق آگاهی دارند و دراین زمینه آموزش کافی دیده اند. انجام برخی تکنیک ها از جمله کاربرد ژل های بیحس کننده مخاط قبل از ورود سوزن، تعریف کردن یک داستان خیالی حین تزریق و پرت کردن حواس کودک از این طریق، انجام تزریق دروضعیتی که سرنگ در دید کودک نیست وایجاد برخی حرکات مالشی در ناحیه تزریق توسط دندانپزشک کمک می کند دندان کودک براحتی و حتی بدون اینکه خود او متوجه شود، بی حس شود.

468 ad